Živě: čtvrtek 10. 4. 2025 od 19.30, Česká filharmonie • Magdalena Kožená

Detail koncertu

Pořiďte si své abonmá. Právě jsme zahájili předprodej na sezonu 2025/2026.

Vybrat abonmá
Hledat

Koncertní řady


Česká filharmonie ve své 130. sezoně přináší abonentní cykly A, B, rozšířený cyklus C a čtyři mimořádné koncerty. Šéfdirigent Semjon Byčkov se o taktovku podělí s hlavními hostujícími dirigenty Jakubem Hrůšou a Simonem Rattlem. Postu rezidenčního umělce se ujme klavírista Jevgenij Kissin, rezidenčním skladatelem se poprvé stává Bryce Dessner.


Abonentní řada A • Cyklus šesti večerních koncertů

Abonentní řada A  •  Cyklus šesti večerních koncertů

Tradiční orchestrální řada je pojata poměrně netradičně. Uslyšíme pouze tři velké symfonie, zato řadu kratších symfonických děl od 19. po 21. století, ale také kultovní Mozartovo Requiem a Stravinského Svěcení jara. Dva programy připraví šéfdirigent Semjon Byčkov, který představí mimo jiné i skladatele Henriho Dutilleuxe a Bryce Dessnera. Kombinace Debussyho, Messiaena a Mahlera zazní v podání Simona Rattla, Jakub Hrůša postaví vedle sebe Sibelia a Suka. „Nejmodernější“ program zahrnující vlastní skladby nastuduje Thomas Adès, vídeňský klasicismus oživí Giovanni Antonini, který znovu přizve Českou studentskou filharmonii. Mezi sólisty přivítáme mezzosopranistku Magdalenu Koženou, klavíristu Maa Fujitu, houslisty Augustina Hadelicha a Josefa Špačka a debutující violoncellistku Anastasii Kobekinu.

Abonentní řada B • Cyklus šesti večerních koncertů

Abonentní řada B  •  Cyklus šesti večerních koncertů

V řadě B uslyšíme kombinaci tradičních děl a hudebních novinek. Ta první představí ve svém barokně-klasicistním programu Giovanni Antonini. Šéfdirigent Semjon Byčkov zvolil kombinaci obojího. Antonio Pappano, kterého můžeme potkat i v rámci abonentní řady C, nastuduje jednoaktovou operu svého krajana Luigiho Dallapiccoly. Jakub Hrůša objevně zkombinuje díla Josefa Suka, Benjamina Brittena a Bryce Dessnera. Po deseti letech se vrací k orchestru Cristian Măcelaru, který představí se skotskou houslistkou Nicolou Benedetti koncert Wyntona Marsalise. Vedle dalších sólistů – filharmoniků Jana Fišera, Václava Petra a Karoliny Pancernaite, mezzosopranistky Fleur Barron, klavíristů Jevgenije Kissina a Víkingura Ólafssona – rozezní Rudolfinum také dvě elektrické kytary.

Abonentní řada C • Cyklus pěti večerních koncertů

Abonentní řada C  •  Cyklus pěti večerních koncertů

Orchestrální řada C se ve 130. sezoně poprvé rozšiřuje na pět koncertů a zakládá novou tradici: čtyři koncerty odehraje Česká filharmonie a na poslední pozve do Rudolfina každý rok jiný špičkový světový orchestr. Tuto nevšední událost můžete poprvé zažít s London Symphony Orchestra a jeho šéfem Antoniem Pappanem. Z filharmonických koncertů připraví dva šéfdirigent Semjon Byčkov, který uvede mimo jiné Stravinského Pulcinellu, Simon Rattle osvěží svůj program Lutosławského skladbou Chain III a Stéphane Denève si kromě obvyklého francouzského repertoáru odskočí s Gershwinem do USA. Vedle návratů violoncellistky Sol Gabetty, houslisty Jana Mráčka a klavíristy Emanuela Axe se můžeme těšit na dva debutanty: francouzsko-albánskou klavíristku Marie-Ange Nguci a izraelského violistu Amihaie Grosze.

Mimořádné koncerty

Mimořádné koncerty

Sezonu otevřou tradiční zářijové zahajovací koncerty, které s Českou filharmonií připravuje vždy šéfdirigent Semjon Byčkov. V Ravelově klavírním koncertu vystoupí korejský klavírista Seong-Jin Cho, který debutoval s Českou filharmonií v březnu 2023 v Praze, Budapešti a Záhřebu. K projektu Čajkovskij se vrátíme s jeho 5. symfonií. Tradiční listopadové Koncerty pro svobodu a demokracii připraví dirigentská legenda Zubin Mehta, který spolu se sopranistkou Lucy Crowe, mezzosopranistkou Okkou von der Damerau a Pražským filharmonickým sborem uvede Mahlerovu 2. symfonii. Oblíbené silvestrovské a novoroční koncerty bude řídit Robert Kružík a se sezonou se opět rozloučíme na Hradčanském náměstí na Open Air koncertu věnovaném Jiřímu Bělohlávkovi.

Generální zkoušky

Generální zkoušky

Ve 130. sezoně můžete navštívit celkem pět dopoledních veřejných generálních zkoušek. Každou běžnou zkoušku uvede krátkým mluveným slovem jeden z filharmoniků, poté následuje hudební produkce, jejíž průběh je zcela v rukou dirigenta. Může se tedy stát, že bude skladbu přerušovat nebo komentovat či zkoušet některé pasáže po jejím odehrání. Prosíme publikum o respektování nároku dirigenta na dozkoušení programu na večerní koncert.