Účinkující
Monika Václová lektorka
Jiřina Marešová hra na dobové nástroje
Pořiďte si své abonmá. Právě jsme zahájili předprodej na sezonu 2025/2026.
Vybrat abonmáStroj času nás přenese na Staroměstské náměstí 21. června 1621. Odtud se vypravíme dále do minulosti, po stopách všestranně nadaného spisovatele, hudebníka a dobrodruha Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. Kryštofův příběh ovšem nemá být jen ozvěnou minulosti. Zážitkový workshop inspirovaný jeho životem nás zve na setkání se sebou samými.
Vzdělávací programy | Délka programu 2 hod | 7.–8. ročník ZŠ
Monika Václová lektorka
Jiřina Marešová hra na dobové nástroje
V alchymistické laboratoři skryté v útrobách Rudolfina se pracuje s tou nejkřehčí substancí vůbec: časem. Alegorický stroj času nás přenese na Staroměstské náměstí 21. června 1621, odkud se vydáme dále do minulosti, sledujíce životní cestu Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. Prostudujeme detaily z jeho cestopisu, vyslechneme a rekonstruujeme jeho hudební kompozice. Kryštofův příběh ovšem nemá být jen ozvěnou minulosti. Zážitkový workshop inspirovaný životem cestovatele, spisovatele a hudebníka totiž zve na setkání se sebou samým.
Následoval jsem svou štěstěnu, kamkoli mne kdy vedla.
Nepodivuj se nad mým skutkem, budeš-li jej snad zkoumat:
mne těší mé skutky, tebe tvé, každého jeho vlastní.
Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic
Píše se 30. březen léta páně 1598. Kryštof Harant začíná svou cestu do Svaté země a do Egypta. Všechny důležité, zajímavé, nové a inspirativní poznámky z daleké cesty se rozhodne vydat knižně o deset let později a jeho cestopisný deník se velmi záhy stane oblíbenou knihou mezi měšťany i šlechtici.
Kryštof měl jistě dobrodružnou povahu, musel být odvážný a houževnatý. Svoji odvahu a tvořivost prokázal i po svém návratu do českých zemí, neboť dokázal získat přízeň samotného Rudolfa II., kterému dokonce zachránil život!
S odhodláním a zvědavostí skládal také hudbu. Na workshopu se zaposloucháme do střípků jeho děl i středomořských a blízkovýchodních písní, které ho na jeho daleké pouti zřejmě provázaly. Atmosféru zážitkového workshopu propojující hudební a dramatickou výchovu s historickými fakty a přesahem do přemýšlení o sobě samém podtrhnou dobové nástroje: Zatímco ostrý zvuk renesančního regálu dokreslí atmosféru popraviště, portativ i varhanní pozitiv zklidní rozbouřenou mořskou hladinu.
Na tento program může jeden pedagog objednat vstupenky pro maximálně 28 žáků.
Minimální počet žáků na programu je 24.