Účinkující
Čhavorenge dětský pěvecký sbor
Ida Kelarová sbormistryně, zpěv
Desiderius Dužda kytara, zpěv
Ondrej Krajňák klavír
Marian Ševčík bicí
Tomáš Baroš kontrabas
Hudebníci České (studentské) filharmonie
Nenechte si ujít příval tradičních i současných, ale hlavně krásných romských písní plných života – včetně živelných čardášů – v podání dětského pěveckého sboru Čhavorenge, zpěvačky a sbormistryně Idy Kelarové, dvorního skladatele Desideria Duždy, jazzového tria a hudebníků České (studentské) filharmonie.
Vzdělávací programy | Délka programu 1 hod 10 min | Od 7 do 100 let
Čhavorenge dětský pěvecký sbor
Ida Kelarová sbormistryně, zpěv
Desiderius Dužda kytara, zpěv
Ondrej Krajňák klavír
Marian Ševčík bicí
Tomáš Baroš kontrabas
Hudebníci České (studentské) filharmonie
Jubilejním desátým rokem pokračuje spolupráce mezi Českou filharmonií, Idou Kelarovou a dětským pěveckým sborem Čhavorenge, jejímž smyslem je podpora romských dětí a mladých lidí (nejen) v jejich cestě za hudbou.
K bilanci našeho společného úsilí patří stovka koncertů v ČR i SR, včetně vystoupení v rámci Open Air koncertu České filharmonie na Hradčanském náměstí pod taktovkou Jiřího Bělohlávka, úzká spolupráce s Marthou Issovou a Alicí Nellis, společné CD „HEJ ROMALE“, stovky workshopů, ale především ovlivněné životní příběhy desítek romských dětí a mladých lidí. Ti nacházejí vztah k vlastní kultuře, zažívají pocit skutečného sebevědomí a objevují jiné životní cesty, než které jsou před nimi narýsovány často negativními vnějšími okolnostmi.
Společný projekt Romano drom (čili Romská cesta) jsme představili na koncertech a workshopech v severoirském Belfastu, vypravili jsme se na turné do Londýna. Vystoupili jsme na koncertech na české Smetanově Litomyšli a slovenské Pohodě. V letech 2019, 2021 a 2022 společně s dalšími hudebníky účinkovaly děti z Čhavorenge na koncertech k oslavě Mezinárodního dne Romů 8. dubna. Prostřednictvím České televize pořady zasáhly desetitisíce diváků.
„Čhavorenge jsou moje hvězdy,“ říká Ida Kelarová. „Velká naděje pro všechny ostatní děti, že se můžou dostat tak vysoko… Ze začátku to byla cesta ven z osady, teď je to cesta ven do světa. A je úžasné vidět, když si třeba Dominik – chlapec z chatrčky ze slovenské osady – stoupne a zazpívá sólo v Londýně před celým publikem. A vy před očima vidíte tu chatrčku, ve které bydlí a kde nemají záchod, vodu. To je síla.“