Pořiďte si své abonmá. Právě probíhá předprodej na sezonu 2025/2026.

Vybrat abonmá
Hledat

ČSKH – koncertní řady


Dvacet osm komorních programů v pěti cyklech a čtyři adventní koncerty k tomu lákají na rozmanitý výběr domácích a světově proslulých souborů. Oživením celoročního programu se staly kuratoriáty významných umělců. Letos se této role zhostí cembalista Mahan Esfahani. Další jména zářící z programu komorní sezony jsou Josef Špaček, Alisa Weilerstein, Lobkowicz trio nebo Wihanovo kvarteto.

Cyklus I • Cyklus šesti večerních koncertů

Cyklus I  •  Cyklus šesti večerních koncertů

V úvodu Cyklu I přivítáme tradiční, zároveň však stoprocentně hvězdné seskupení: klavírní trio ve složení Joshua Bell, Steven Isserlis a Jevgenij Kissin. Později navážou vítězové prestižní ARD Mnichov, český soubor Alinde Quintet. Jinak ale je tento cyklus bohatý zejména na méně obvyklé sestavy. Ikonický Malý princ si ve zhudebnění Petra Wittricha vyžádá prvotřídní soubor smyčců, dechů a bicích. K provedení děl Bohuslava Martinů se spojí soubory Martinů Voices a Bennewitzovo kvarteto. Cyklus nebude ochuzen ani o vystoupení letošního kurátora: Mahan Esfahani provede druhý díl Bachova Temperovaného klavíru. Poctu baroku dovršíme posledním koncertem cyklu. Pod vedením „starohudebního“ odborníka Nicholase Kraemera zahraje Komorní orchestr České filharmonie například Bachovy nádherné Braniborské koncerty.

Cyklus II • Cyklus šesti večerních koncertů

Cyklus II  •  Cyklus šesti večerních koncertů

V Cyklu II mají mírnou převahu čeští interpreti. Cyklus otevře Lobkowicz Trio s programem, který mimo jiné reflektuje různé podoby romantismu. Recitálový večer bude patřit barytonistovi Jiřímu Rajnišovi a kombinaci Mahlera, Korngolda a neapolských písní. Prostor dostane i mladá generace. Oslavíme deset let Akademie komorní hudby, a to i se světovou premiérou skladby Jana Ryanta Dřízala. Kurátor Mahan Esfahani započne v říjnu svoje kompletní uvedení Temperovaného klavíru. Poslední večery budou patřit umění smyčcového kvartetu. Nejdříve uslyšíme Wihanovo kvarteto, jež slaví svoji čtyřicátou sezonu, v samém závěru cyklu vystoupí, poprvé v Praze, mimořádný Danish String Quartet. V podání obou souborů zazní díla letošního rezidenčního skladatele České filharmonie Bryce Dessnera.

Recitálový cyklus • Cyklus čtyř koncertů

Recitálový cyklus  •  Cyklus čtyř koncertů

Recitálový cyklus je v sezoně 2025/2026 nebývale rozmanitý. Rolí protagonistů čtyř exkluzivních večerů se ujmou prvotřídní umělci, z nichž každý je pojmem v jiném interpretačním oboru. Začneme houslemi: do recitálového cyklu se po několika letech vrátí favorit zdejšího obecenstva Josef Špaček, který populární Franckovu sonátu doplní hudbou 20. století. Dále přivítáme Jevgenije Kissina, rezidenčního umělce filharmonické sezony, v recitálu sestaveném převážně z děl zlatého klavírního fondu. Třetí večer bude patřit violoncellistce Alise Weilerstein, která uvede své Fragmenty – originální multimediální koláže z nejzásadnějších děl pro violoncello. V posledním recitálu se pak obrátíme k vokálnímu umění. Ve Dvořákově síni poprvé vystoupí italský barytonista Franco Vassallo, představitel velkých operních rolí na předních světových pódiích.

Hudební podvečery • Cyklus šesti podvečerních koncertů

Hudební podvečery  •  Cyklus šesti podvečerních koncertů

Hudební podvečery navzdory svému komornímu rázu nabízejí i v nadcházející sezoně dramaturgicky ambiciózní programy, které balancují mezi díly baroka až 20. století. A nezůstaneme pouze u hudby: hned v prvním večeru ji propojíme s divadlem v úspěšném monodramatu o osudech houslistky Almy Rosé. Pozvání kurátora sezony Mahana Esfahaniho přijali přední hudebníci mladší generace. Jejich společné vystoupení vyvrcholí mimořádně barevným Koncertem pro cembalo Manuela de Fally. Stylový, ryze barokní program připraví filharmonik Martin Petrák se svým Haydn Ensemble. Cyklus bude tradičně obsahovat i vystoupení renomovaných českých souborů (Trio Kalliopé, Stamicovo kvarteto), v dubnu jej završí recitál virtuosů Ivana Ženatého a Martina Kasíka.

Dopolední koncerty • Cyklus šesti dopoledních koncertů

Dopolední koncerty  •  Cyklus šesti dopoledních koncertů

Malostranská spolková dopoledne budou v sezoně 2025|2026 naplněna především českou hudbou. Díky různorodým obsazením se přitom dostane jak na díla velikánů, tak na zástupce mladších skladatelských generací. Cyklus zahájíme díly Dvořáka, Martinů a Brahmse v podání dua Bohuslav Matoušek a Miroslav Sekera. Velký podíl české hudby nalezneme také v programu Pražského kytarového kvarteta, které mimo jiné uvede premiéru skladby Lukáše Hurníka. Podobně tomu bude v dramaturgii koncertu Kateřiny Englichové a Viléma Veverky, kteří budou hranice klasického interpretačního umění zkoumat třeba s tvorbou Petra Wajsara. Specifický náboj dodají Cyklu DK i vystoupení mladých interpretů. S jedinečným programem se představí například soubor nastupující generace hráčů na bicí, HAMU Percussion Ensemble.

Adventní koncerty • Cyklus čtyř odpoledních koncertů

Adventní koncerty  •  Cyklus čtyř odpoledních koncertů

Adventní koncerty Českého spolku pro komorní hudbu jsou ideální příležitostí naladit se na Vánoce. Ve čtyřech programech, jejichž hlavními představiteli jsou tradičně členové České filharmonie, přitom uslyšíme mnohem více než jen dobře známé koledy – byť i ty jsou součástí rudolfinského adventu. Letos si během adventních nedělí budete moct vyslechnout úpravy slavných děl pro osm violoncell a kontrabas souboru filharmoniků Virtuosi di Basso, poctu Vivaldimu se zpěvačkou Markétou Cukrovou či odlehčeného Mozarta v podání prvních hráčů filharmonických smyčcových skupin. Jen pár dní před Štědrým dnem vám pak šťastné a veselé originálně popřejí členové trombonové a tubové skupiny České filharmonie.