Antonín Dvořák
První světový skladatel z Čech a zároveň světově nejhranější český autor, jehož díla mají v repertoáru orchestry nejvýznamnějších hudebních center Evropy, Spojených států amerických, Kanady i Austrálie.
První světový skladatel z Čech a zároveň světově nejhranější český autor, jehož díla mají v repertoáru orchestry nejvýznamnějších hudebních center Evropy, Spojených států amerických, Kanady i Austrálie.
„Mít krásnou myšlenku, to není nic tak zvláštního. Myšlenka přijde sama sebou a je-li pěkná a veliká, není to zásluhou člověka. Ale pěkně myšlenku provést a něco velikého z ní udělat, to je právě to nejtěžší, to je právě – umění!“
— Antonín Dvořák během přednášky na pražské konzervatoři
Celým jménem Antonín Leopold Dvořák se narodil 8. září 1841 jako nejstarší z devíti sourozenců v Nelahozevsi nedaleko Kralup nad Vltavou, kde jeho otec provozoval nepříliš výnosnou hospodu a řeznictví.
Počítalo se s tím, že Toník bude jednou v živnosti pokračovat, ale toho už odmalička zajímala hudba. Brzy se naučil hrát na housle a účinkoval na kostelním kůru, na svatbách, tanečních zábavách a dalších oslavách v rodinné hospodě i v okolních vsích.
Petr Iljič Čajkovskij
Hudební skladatel
Krátce po ukončení povinné školní docházky odešel dvanáctiletý Antonín k příbuzným do nedalekých Zlonic, kde se ho ujal kantor a hudebník Antonín Liehmann, který ho naučil hrát na klavír a na varhany a také ho seznámil se základy hudební teorie.
A když se stane, že na nějaké musím být, jsem jako na jehlách. Nikdy nezapomenu, jak mi bylo, když mne v Anglii povýšili na doktora: samá ceremonie a samý doktor! Všechny obličeje byly vážné a zdálo se, že žádný nezná mluvit jinak než latinsky! Poslouchal jsem napravo i nalevo a nevěděl jsem, koho mám poslouchat. A když jsem poznal, že mluví ke mně, byl jsem jako opařený a styděl jsem se, že neumím latinsky. Ale když si na to dneska vzpomenu, musím se smát a myslím si, že zkomponovat Stabat Mater je přece jenom víc, než umět latinsky...
Antonín Dvořák
Vzpomínka na ceremoniál
???
Pokračování textu ...
Na přímluvu Antonína Liehmanna rodiče svolili, aby jejich syn nastoupil na pražskou varhanickou školu (Ústav pro pěstování církevní hudby), kde se měl během dvouletého studia připravit na profesi ředitele chrámového kůru a varhaníka.
Během studií bydlel Antonín Dvořák u příbuzných a přivydělával si hrou na violu v orchestru Cecilské jednoty a kapele Karla Komzáka, která vystupovala na plesech a v restauracích.
Dával také soukromé hodiny hudby a pokoušel se o první kompozice. Později vzpomínal, že se jeho prvním pokusům o komponování spolužáci smáli.
Jako člen pražské kapely Karla Komzáka, která získala angažmá coby orchestr Prozatímního divadla v Praze, se stal violistou první stálé české profesionální divadelní scény, kde hrál pod taktovkou Bedřicha Smetany.
Začátkem 70. let začal být Antonín Dvořák vnímán jako skladatel. Některé jeho skladby byly prováděny na koncertech a akademiích nebo vyšly tiskem.